петак, 12 новембар 2021 14:41

Професор Владимир В. Срдић изабран за члана САНУ

На изборној скупштини Српске академије наука и уметности (САНУ), одржаној 4. новембра 2021. године, професор Технолошког факултета Нови Сад, др Владимир В. Срдић, изабран је за дописног члана Одељења техничких наука. Професору Срдићу честитамо, и доносимо кратку биографију са најзначајнијим научним успесима.
Владимир В. Срдић је рођен 07.06.1961. у Новом Саду, ожењен је и има двоје деце. У Новом Саду је завршио основну школу (1975), Гимназију Јован Јовановић Змај (1979) и Технолошки факултет Нови Сад (1984). Магистрирао је 1989. на Технолошком факултету Универзитета у Новом Саду, где је и докторирао 1995. под менторством проф. Љиљане Радоњић. Постдокторске студије, је као Хумболтов стипендиста, обавио у Немачкој (Materials Science Dept., Darmstadt University of Technology, 1997/98, ментор: проф. Horst Hahn).
У периоду 1985-1994. био је запослен на Вишој техничкој школи у Новом Саду (прошао кроз сва наставна звања – асистент, предавач, професор). Од 1987. је укључен на истраживачке пројекте на Технолошком факултету, Универзитета у Новом Саду, а од 1994. је и запослен на Технолошком факултету (где је прошао кроз сва наставна звања: асистент – 1994, доцент – 1996, ванредни професор – 2001, редовни професор –2006).
Област истраживања којом се бави је Инжењерство керамичких материјала - Наноматеријали и нанотехнологије. Углавном ради на процесирању и карактеризацији наноструктурних материјала и танких филмова са применом у електроници, енергетици и биомедицини. У тој области оформио релативно млад и јак истраживачки тим и успоставио сарадњу са бројним истраживачким европским центрима. На студијским боравцима у иностранству (као гостујући истраживач на Materials Science Dept., Darmstadt University of Technology, Немачка) је био 2000. (3 месеца), 2002. (2 месеца), и 2003. (1 месец), док се после посветио формирању истраживачког тима у Новом Саду и опремању научно-истраживачке лабораторије за Нове керамичке материјале, а на студијске боравке је слао своје млађе колеге. Био је ментор 9 одбрањених доктроских дисертација, три магистарска рада и бројних мастер и дипломских радова. Студенти који су радили у његовој групи су сада већ афирмисани научници и стручњаци у земљи и иностранству.
Објавио је три универзитетска уџбеника, одржао десетак предавања по позиву, публиковао два поглавља у монографијама, више од 80 радова у часописима са SCI листе и то углавном у водећим светским часописима категорије М21 и М21а. Према Scopus-у укупан број цитата његових радова је 1168 (без самоцитата 1088) са Х-индексом 20 (без самоцитата 19). Коаутор је и студије “Стање развоја технологије и примене горивних ћелија и могућност примене у Србији”, 2004. Био је носилац међународног пројекта FP7-REGPOT-2007-3: DEMATEN 204953, два пројекта Министарства III-45021 и ОI-142059, као и учесник бројних међународних и националних пројаката, од којих треба истаћи једна HORIZON 2020 и неколико COST пројеката. Био је члан научних одбора неколико веома значајних европских и светских конференција у области керамичких материјала.
Проф. Срдић је оснивач, и главни и одговорни уредник међународног научног часописа “Processing and Application of Ceramics”, који је 2014. ушао на SCI листу Thomson Reuters -а, а за 2020. има IF2 = 1.804. Члан је Научног одбора међународног научног часописа “Journal of Ceramic Science and Technology” (који је такође на SCI листи).
Главни је покретач/организатор традиционалног међународног научног скупа за младе истраживаче “Conference for Young Scientists in Ceramics”, који се сваке друге године одржава у Новом Саду (од 2001). Од 2011. се одржава под покровитељством Европског керамичког друштва и окупља између 150 и 200 учесника, од којих су већина из иностранства и то не само из Европе, већ и бројних ваневропских земаља.
Коаутор је научно-популарне емисије РТС-а, из серијала “Нови Српски Умови”, у којој је са својим истраживачким тимом представио најновија достигнућа из области којом се бави.
Проф. Срдић је добитиник награде Европског керамичког друштва, ”Fellow of the European Ceramic Society” (in recognition of achievements and contributions to the field of Ceramics), 2013. Дописни је члан Академије за инжењерске науке Србије АИНС од 2008.
Значајно је допринео развоју и међународној афирмацији Друштва за керамичке материјале Србије, чији је и оснивач заједно са др. С. Бошковић, а чији је и дугогодишњи потпредседник. Посебно се ангажовао на прикључивању тог Друштва Европском керамичком друштву 2002. године, од када је и представник Србије у Board-у Европског керамичког друштва. Због свог ангажовања на развоју керамичких материјала, 2019. године је постао један од седам чланова у Управи Европског керамичког друштва. Поред тога је члан Америчког керамичког друштва (1991-2002), Друштва за истраживање материјала Србије (од 2000), Српског хемијског друштва (од 1995), Хумболтовог Клуба Србије (члан Председништва 2001-2009) и др.
Проф. Срдић је био продекан за науку Технолошког факултета, Универзитета у Новом Саду, 2009-2012, затим члан Матичних научних одбора за хемију Министарства просвете, науке и технолошког развоја (2007-2011), члан Матичних научних одбора за нанонауке и нове материјале Министарства просвете, науке и технолошког развоја (2011-2016), члан Матичних научних одбора за хемију Министарства просвете, науке и технолошког развоја (2016-2020), члан Стручног већа за техничко-технолошке науке Универзитета у Новом Саду (од 2007-2016), председник Стручног савета за област техничко-технолошких и пољопривредних наука – при Секретаријату за науку и технолошки развој Покрајине Војводине (2005-2006), као и многих дужности на Технолошком факултету Универзитета у Новом Саду.