logo tflogo uns

Катедра за инжењерство материјала

Катедра за инжењерство материјала је настала обједињавањем Катедре за синтетске полимере и Катедре за неорганске технологије и материјале које су организоване на Технолошком факултету 1992. године. Чланови Катедре за инжењерство материјала учествују у наставно, научно-истраживачком и стручном раду у области материјала. Сарађују са привредом, али и са другим научно-истраживачким институцијама у земљи и иностранству.


Катедра за инжењерство материјала је надлежна за студијски програм Инжењерство материјала. Наставници и сарадници Катедре организују и изводе наставу на акредитованим програмима за сва три нивоа студија: основне академске, мастер академске и докторске студије. У оквиру студијског програма Инжењерство материјала образују се и оспособљавају стручњаци способни да самостално или у тиму воде, контролишу и унапређују производњу керамичких, полимерних или композитних материјала. Испитују и побољшавају састав, структуру и својства материјала, те прерађују, примењују и рециклирају материјал и анализирају утицај материјала и процес производње на животну средину у циљу њене заштите.
Наставници и сарадници су се током година усавршавали на Универзитетима у Немачкој, САД, Енглеској, Чешкој, Немачкој, Словачкој, Пољској, Грчкој, Португалу, Француској, Словенији, Турској, Италији и др. Ови боравци и контакти омогућавају члановима Катедре активно учешће у савременим образовним процесима и богату научну сарадњу.
Чланови Катедре су учествовали и учествују у реализацији великог броја националних и међународних научних пројеката (FP7, HORIZON 2020, COST, ЕУРЕКА, билатерални пројекти, итд.). Учешће на научним пројектима и интензивна сарадња са привредом, као и велика посвећеност наставника, створили су могућност за квалитетну реализацију постдипломских студија на Катедри.
Наставне и научно-истраживачке активности на Катедри за инжењерство материјала обухватају у великој мери експериментални рад, који се изводи у лабораторијама опремљеним савременом опремом за добијање, прераду и карактеризацију керамичких, полимерних или композитних материјала. Део чланова Катедре је основао Лабораторију за испитивање материјала у културном наслеђу у оквиру које се врше испитивања историјских материјала, развију нови функционални материјали за чишћење и заштиту објеката културног наслеђа, те развију методе за испитивање материјала.
Катедра је организовала и многе научне скупове и саветовања, националног и међународног карактера. Посебно би истакли међународну научну конференцију за младе истраживаче (студенте мастер и докторских студија, као и младе истраживаче са докторатом) под називом Conference for Young Scientists in Ceramics која је од 2007. године подржана и од стране Европског керамичарског друштва.


Чланови катедре (наставници и сарадници)

  1. др Мирјана Јовичић, редовни професор, шеф Катедре
  2. др Марија Милановић, ванредни професор, заменик шефа Катедре 
  3. др Владимир Срдић, редовни професор
  4. др Бранка Пилић, редовни професор
  5. др Снежана Вучетић, ванредни професор
  6. др Иван Ристић, ванредни професор
  7. др Иван Стијеповић, доцент
  8. Соња Стојанов, асистент

Чланови катедре у проширеном саставу

  1. др Бојан Миљевић, виши научни сарадник
  2. др Јелена Вукмировић, научни сарадник
  3. др Весна Теофиловић, виши научни сарадник
  4. др Тамара Ерцег, виши научни сарадник
  5. др Александра Нешић, научни сарадник
  6. др Јелена Танасић, научни сарадник
  7. Сања Рацков, истраживач-сарадник
  8. Марија Крстић, истраживач-приправник
  9. Марија Ковач, истраживач-приправник
  10. Ива Токовић, истраживач-приправник

Ненаставно особље задужено за техничко-лабораторијске послове:

  1. Весна Миљић, самостални стручнотехнички сарадник за рад у лабораторијама