Катедра за инжењерство материјала
Катедра за инжењерство материјала је настала обједињавањем Катедре за синтетске полимере и Катедре за неорганске технологије и материјале које су организоване на Технолошком факултету 1992. године. Чланови Катедре за инжењерство материјала учествују у наставно, научно-истраживачком и стручном раду у области материјала. Сарађују са привредом, али и са другим научно-истраживачким институцијама у земљи и иностранству.
Катедра за инжењерство материјала је надлежна за студијски програм Инжењерство материјала. Наставници и сарадници Катедре организују и изводе наставу на акредитованим програмима за сва три нивоа студија: основне академске, мастер академске и докторске студије. У оквиру студијског програма Инжењерство материјала образују се и оспособљавају стручњаци способни да самостално или у тиму воде, контролишу и унапређују производњу керамичких, полимерних или композитних материјала. Испитују и побољшавају састав, структуру и својства материјала, те прерађују, примењују и рециклирају материјал и анализирају утицај материјала и процес производње на животну средину у циљу њене заштите.
Наставници и сарадници су се током година усавршавали на Универзитетима у Немачкој, САД, Енглеској, Чешкој, Немачкој, Словачкој, Пољској, Грчкој, Португалу, Француској, Словенији, Турској, Италији и др. Ови боравци и контакти омогућавају члановима Катедре активно учешће у савременим образовним процесима и богату научну сарадњу.
Чланови Катедре су учествовали и учествују у реализацији великог броја националних и међународних научних пројеката (FP7, HORIZON 2020, COST, ЕУРЕКА, билатерални пројекти, итд.). Учешће на научним пројектима и интензивна сарадња са привредом, као и велика посвећеност наставника, створили су могућност за квалитетну реализацију постдипломских студија на Катедри.
Наставне и научно-истраживачке активности на Катедри за инжењерство материјала обухватају у великој мери експериментални рад, који се изводи у лабораторијама опремљеним савременом опремом за добијање, прераду и карактеризацију керамичких, полимерних или композитних материјала. Део чланова Катедре је основао Лабораторију за испитивање материјала у културном наслеђу у оквиру које се врше испитивања историјских материјала, развију нови функционални материјали за чишћење и заштиту објеката културног наслеђа, те развију методе за испитивање материјала.
Катедра је организовала и многе научне скупове и саветовања, националног и међународног карактера. Посебно би истакли међународну научну конференцију за младе истраживаче (студенте мастер и докторских студија, као и младе истраживаче са докторатом) под називом „Conference for Young Scientists in Ceramics“ која је од 2007. године подржана и од стране Европског керамичарског друштва.
Чланови катедре (наставници и сарадници)
- др Мирјана Јовичић, редовни професор, шеф Катедре
- др Марија Милановић, ванредни професор, заменик шефа Катедре
- др Владимир Срдић, редовни професор
- др Бранка Пилић, редовни професор
- др Снежана Вучетић, ванредни професор
- др Иван Ристић, ванредни професор
- др Иван Стијеповић, доцент
- Соња Стојанов, асистент
Чланови катедре у проширеном саставу
- др Бојан Миљевић, виши научни сарадник
- др Јелена Вукмировић, научни сарадник
- др Весна Теофиловић, виши научни сарадник
- др Тамара Ерцег, виши научни сарадник
- др Александра Нешић, научни сарадник
- др Јелена Танасић, научни сарадник
- Сања Рацков, истраживач-сарадник
- Марија Крстић, истраживач-приправник
- Марија Ковач, истраживач-приправник
- Ива Токовић, истраживач-приправник
Ненаставно особље задужено за техничко-лабораторијске послове:
- Весна Миљић, самостални стручнотехнички сарадник за рад у лабораторијама