петак, 25 јануар 2019 23:14

Награђени најуспешнији у оквиру пројекта ,,Енергија је свуда око нас’’

На завршној свечаности пројекта „Енергија је свуда око нас" која је одржана 23. јануара 2019. године, у холу зграде Владе АП Војводине, уручене су награде најуспешнијој основној и средњој школи у Војводини.
На свечаној манифестацији, која је почела химном „Енергија је свуда око нас” у извођењу хора ОШ „Јован Цвијић” из Зрењанина, додељене су награде најбољим школама које су активно учествовале у овом пројекту – ОШ „Др Јован Цвијић” из Зрењанина и ОШ „Михајло Пупин” из Куле. Остале награде додељене су ђацима с најбољим литерарним радовима, ликовним радовима, мултимедијалним презентацијама и макетама на тему обновљивих извора енергије.
„Енергија је свуда око нас" је пројекат који је по девети пут за редом реализован у основним и средњим школама у АП Војводини током 2018. године, у суорганизацији Центра за развој и примену науке, технологије и информатике, Технолошког факултета Нови Сад и Факултета за економију и инжењерски менаџмент – ФИМЕК, као и уз свесрдну подршку Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице и грађевинске фирме "Симпролит".
Присутне је у име домаћина поздравио Милан Ковачевић, заменик покрајинског секретара за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице. Скупу су се након поздравне речи домаћина, обратили проф. др Драган Солеша, декан Факултета за економију и инжењерски менаџмент – ФИМЕК, проф. др Биљана Пајин, декан Технолошког факултета Нови Сад, академик Милан Девић, испред грађевинске компаније „Симпролит“ и проф. др Слободан Попов, председник Центра за развој и примену науке, технологије и информатике, координатор пројекта.
„Свет се данас суочава с два енергетска проблема – један проблем је недостатак енергије, а други проблем је загађење околине и климатске промене. Зато је важно утицати на најмлађе потрошаче енергије, на нашу децу, јер они могу да помогну у будућности, стварајући нове обрасце друштвено одговорног понашања када је овај проблем у питању“ – изјавио је Милан Ковачевић, заменик покрајинског секретара за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице. Проф. Слободан Попов је говорио о суштинској важности ове манифестације: „Овим пројектом треба да се укаже да око нас постоје разни извори и разне могућности за искоришћење енергије, а које до сада нису искоришћене. Манифестација, у коју су укључени ученици основних и средњих школа, представља најцелисходнији пут ка развијању односа према енергији која је све већи проблем цивилизације.“
Проф. др Биљана Пајин, декан Технолошког факултета Нови Сад нагласила је да су овакве манифестације од великог значаја не само за младе већ и за ширу јавност. „Препознали смо значај ове манифестације и веома нам је драго да је ова година отпочели оваквом манифестацијом годину у којој Технолошки факултет Нови Сад слави 60 година постојања. Енергија знања је та која покреће Технолошки факултет Нови Сад, а сигурна сам да је то и покретачка снага која је покренула све који су данас присутни овде, да дају свој допринос подизању свести о важности очувања енергија. Енергија знања и сви резултати који произилазе из ње поистичу треба да буду награђени. Зато смо и одлучили да се укључимо у ову манифестацију и кроз награђивање основаца и средњошколаца, као и њихових ментора, даље дамо да наставе да улажу у своје знање и способности и развијају осећај друштвене одговорности.“
Награде које су обезбедили Технолошки факултет Нови Сад и Факултет за економију и инжењерски менаџмент, додељене су најбољим ученицима и менторима у свим категоријама. На крају, додељене су и захвалнице Центра за развој и примену науке, технологије и информатике као носиоца пројекта „Енергија је свуда око нас", Покрајинском секретаријату за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, Технолошком факултету Нови Сад, Факултету за економију и инжењерски менаџмент и грађевинској фирми "Симпролит".