петак, 04 март 2022 09:22

Вредно искуство са Прехрамбено – биотехнолошког факултета у Загребу

Александра Дракул, студенткиња Инжењерства угљенохидратне хране на Технолошком факултету Нови Сад, боравила је на Прехрамбено–биотехнолошком факултету у Загребу, преко Еразмус+ програма мобилности. Тамо је, у току зимског семестра одслушала и положила 4 испита на студијском програму Нутриционизам, и то: Основе дијетотерапије, Процес припреме хране, Едукацијске и комуникацијске вештине у нутриционизму и Додаци прехрани.

О томе шта ју је привукло да се пријави на Еразмус+ програм за Нутриционизам, Александра каже: „Како је наша сама струка везана за храну, ово је било нешто са чиме бих могла да уоквирим и да направим једну целину са својим студијама на Технолошком факултету. На ПБФ у Загребу сам детаљније научила о додацима прехрани, лековима, витаминима, о регулативама о пласирању додатака прехрани на тржиште, о процесу припреме хране и коришћењу програма за прављење јеловника на клиникама.“

„Из предмета Основе дијетотерапије смо имали праксу у Клиничком центру „Дубрава“. Прво смо се упознали са дијетама које се примењују код различитих пацијената, а онда смо добили једног пацијента, при чему смо требали да одредимо симптоме и препознамо која би дијета била најпогоднија за њега. Затим смо учили о приправцима који се дају пацијентима у тежем здравственом стању, при чему смо одређивали њихову телесну масу и садржај воде у телу и онда на основу те анализе одређивали дијету.“

Своја искуства са Еразмус+ програма и боравка у Загребу, Александра Дракул је презентовала студентима 3. године Инжењерства угљенохидратне хране, на предавањима из предмета Технологија хлеба, код проф. др Драгане Шороња-Симовић.