понедељак, 01 новембар 2021 09:11

Посета словеначког Института за хмељарство и пиварство

Предстaвници Института за хмељарство и пиварство из Жалеца (Република Словенија), посетили су Технолошки факултет Нови Сад, у оквиру билатералног пројекта под називом “Зелене екстракционе технике за добијање високовредних функционалних додатака пиву”, који се реализује на овим институцијама. У име факултета, делегацију словеначког Института су примили проф. др Зита Шереш, продекан за науку, др Александра Цветановић, која је уједно и руководилац тима са српске стране, др Бранимир Павлић и проф. др Зоран Зековић.
Жалец је центар хмељарства Словеније, док је Институт за хмељарство и пиварство најважнији научни центар Словеније, када је технологија пива у питању. Наведени пројекат је први пројекат који се реализује између Технолошког факултета Нови Сад и наведене словеначке научне институције, те је посета поставила темељ и отворила пут ка остваривању нових облика сарадње, о чему је на састанку и било речи. Оптимизам ка ојачању сарадње исказао је и др Миха Оцвирк, руководилац словеначког тима, као и др Исток Јоже Кошир и мр Ксенија Рутник, чланови тима са слoвеначке стране.