Održana radionica „Ono što o vodi znamo, a u stvari ne znamo!“

Na Tehnološkom fakultetu Novi Sad 12.12.2019. godine održana je radionica „Ono što o vodi znamo, a u stvari ne znamo!“ za srednjoškolce iz tehničke škole „Pavle Savić“ i gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“.
Radionica „Ono što o vodi znamo, a ustvari ne znamo!“ organizovana je od strane Odeljenja za tehnologiju vode i otpadnih voda na Katedri za biotehnologiju i farmaceutsko inženjerstvo Tehnološkog fakulteta Novi Sad i sastojala se iz tri dela. U prvom delu radionice srednjoškolci su imali priliku da sa prof. dr Marinom Šćiban, razreše večitu dilemu – vodovodska ili flaširana voda, i saznaju koje razlike postoje između vodovodske i flaširane vode, ali i između flaširanih voda. U ovom delu radionice, učenici su imali priliku i da učestvuju u senzorskoj oceni različitih flaširanih voda.
U drugom delu radionice srednjoškolci su od dr Nevene Blagojev, istraživača saradnika, mogli da dobiju odgovore na pitanja: „Zašto je kosu bolje prati kišnicom?“ i „Čemu sve smeta tvrda voda?“. Saznali su koje su razlike između meke i tvrde vode, i naučili kako se tvrdoća vode može ukloniti.
Dr Dragana Kukić, asistentkinja sa doktoratom i dr Vesna Vasić, naučni saradnik, su realizovale deo radionice pod nazivom „Male čestice – veliki problemi“ i zajedno sa srednjoškolcima odgovorile na pitanje šta se dešava sa mikroplastikom i drugim sastojcima sredstava za održavanje higijene nakon upotrebe. U ovom delu radionice učenici su imali priliku da vide kako aktivni ugalj otklanja neke od tih sastojaka iz vode i saznaju za čega se sve aktivni ugalj upotrebljava.