Најбоље иновативне идеје са Технолошког факултета Нови Сад (2)

Na takmičenju za najbolju inovativnu ideju u okviru projekta „Space4Women“ Univerziteta u Novom Sadu, održanom 11. decembra 2019. godine u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu, prvo i drugo mesto su osvojile takmičarske grupe sa Tehnološkog fakulteta Novi Sad.
Takmičenje za najbolju studentsku ideju je organizovano u okviru projekta „Space4Women- Zakoračimo u svet novih ideja“ koji je finansiran od strane Kabineta za inovacije i tehnološki razvoj Republike Srbije, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu Autonomne pokrajine Vojvodine, a realizuje ga Studentska organizacija u Novom Sadu u saradnji sa partnerskim organizacijama i namenjeno je studentkinjama svih fakulteta Univerziteta u Novom Sadu koje imaju ideju za razvoj novog ili unapređenje postojećeg proizvoda ili usluga.
Od 65 prijavljenih ideja, izabrano je 16 najboljih timova koju su ušli u prvi krug za mentorstvo i obuke „Od ideje do realizacije“, među kojima je bilo 5 timova sa Tehnološkog fakulteta Novi Sad. Kriterijumi za prolaz u prvi krug definisani su prema sledećim kriterijumima: inovativnost i originalnost ideje, tržišni potencijal, tehnička izvodljivost ideje i kvalitet prijave. Nakon završenih obuka, usledilo je polufinale 07. decembra 2019. godine u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine gde su takmičari su imali priliku da predstave svoje ideje, a 6 najboljih timova plasirali su se u finale.
Stručni žiri u sledećem sastavu: Nikola Obradović, osnivač kompanije NO Solutions i Bridgewater Labs, serijski tech-preduzetnik, Mila Milenković, šef Službe za digitalne inovacije i aplikacije, Telekom Srbija, Gaia Montelatici, osnivačica WE Founders inicijative, generalni partner u SxSE Ventures i suosnivačica Impact Hub-a Beograd, odlučio je da prvu nagradu dodeli timu „BMC“ sa Tehnološkog fakulteta Novi Sad za ideju „Biorazgradiva mikrokapsula“, koja podrazumeva mikrokapsulaciju pesticida. Ovo veliko priznanje, kao i novčanu nagradu u iznosu od 2.000 evra dobile su Jelena Konstantinović, studentkinja treće godine doktorskih studija Tehnološkog fakulteta Novi Sad na Katedri za biotehnologiju i farmaceutsko inženjerstvo, Vesna Radovanović, studentkinja treće godine doktorskih studija Tehnološkog fakulteta Novi Sad, Katedra za biotehnologiju i farmaceutsko inženjerstvo i Nevena Veličković, diplomirani inženjer tehnologije na Katedri za hemijsko inženjerstvo i master inženjer inovacija, koje su činile pobednički tim „BMC“. „Posebno bih naglasila da je ovo takmičenje omogućilo velik napredak za naš tim jer smo prošle kroz različite pripremne radionice poput onih za razvoj biznis modela, istraživanje tržišta, digitalni marketing, zaštite intelektualne svojine, timski rad, javni nastup, itd. To je učinilo ovo takmičenje nezaboravnim iskustvom i privilegijom da budemo deo njega do samog kraja.“ – izjavila je Jelena Konstantinović iz pobedničkog tima BMC.
Drugo mesto osvojile su ništa manje vredne devojke iz takmičarskog tima „Supergirls of Science“ sa idejom „Biohidrol“. Ovaj tim su činile dr Ivana Pajčin i Vanja Vlakov, istraživači saradnici sa Katedre za biotehnologiju i farmaceutsko inženjerstvo, Jelena Tanasić, istraživač pripravnik sa Katedre za inženjerstvo materijala Tehnološkog fakulteta Novi Sad i Marta Loc, istraživač pripravnik sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.
Još tri tima sa Tehnološkog fakulteta Novi Sad prošli su u uži krug takmičenja. Tim „Nesimetrija“ koji su činili Sara Joksović, Kristina Pajić i Strahinja Janković, studenti četvrte godine osnovnih akademskih studija studijskog programa Inženjerstvo materijala, ušli su u uži izbor takmičenja sa idejom ugradnje piezoelektričnih podova u dečije igraonice. Sara, Kristina i Strahinja kažu da je ovo takmičenje bila dobra prilika za njih da kao studenti osnovnih studija iskorače u svet preduzetništva i marketinga, gde su naučili mnogo o tome kako predstaviti svoje ideje. Sandra Bulut, master inženjer tehnologije i Anita Vakula, master inženjer tehnologije sa Katedre za inženjerstvo konzervisane hrane predstavile su se kao tim EkoGric sa idejom „Zdrav „čips“ u eko ambalaži“. Tim „Green life“ koji su činile Danica Piper, studentkinja master studija na studijskom programu Inženjerstvo materijala i Mina Roganović, studentkinja master studija na studijskom programu Tehnologije konzervisane hrane, predstavile su svoju biorazgradivu prevlaku za zaštitu poljoprivrednih kultura od zamrzavanja.
Studenti Tehnološkog fakulteta Novi Sad još jednom su pokazali da su inovativni, kreativni i da poseduju ogroman potencijal koji će im zasigurno obezbediti napredak i uspeh u daljim poduhvatima.