biotehnologija i farmaceutsko inženjerstvo

Zaposleni su aktivni u nastavnom procesu na svim nivoima studija, naučnom i stručnom radu iz oblasti biotehnologije i farmaceutskog inženjerstva. Od osnivanja Fakulteta nastava iz klasičnih biotehnoloških procesa (tehnologija piva, vina, kvasca, bioetanola) poverena je zaposlenima u Zavodu za mikrobiološke procese, preteči današnjeg dela Katedre. Vremenom je proširivan nastavni program i kvalitativno nadograđivan pa je danas Katedra odgovorna za module Prehrambena biotehnologija i Biohemijsko inženjerstvo (obuhvata savremene procese kao što su npr. genetičko inženjerstvo i bioseparacioni procesi). Od 1978. godine uveden je smer hemijsko-prerađivačkog i farmaceutskog inženjerstva koji prethodi današnjem studijskom programu Farmaceutsko inženjerstvo. Već dugi niz godina za izvođenje nastave iz stručnih predmeta u okviru ovog programa zadužen je deo nastavnog osoblja ove Katedre. U nadležnosti Katedre su i 3 programa specijalističkih studija – Mikrobiološka bezbednost hrane, Enologija i Kozmetička tehnologija . Naučni rad članova Katedre odvija se kroz niz domaćih (pokrajinskih i republičkih) i međunarodnih projekata (EUREKA, COST), zatim kroz saradnju sa naučnim institucijama u regionu i Evropi, kao i kroz usavršavanja mlađih članova na odabranim evropskim institutima. Brojni članovi Katedre aktivni su i u transferu znanja, tzv. saradnji sa privredom, u okviru akreditovane Laboratorije za ispitivanje prehrambenih proizvoda, izvođenju niza kurseva (npr. Savetnik za hemikalije, Osnove mikrobiološke bezbednosti hrane itd.), kao i kroz realizaciju niza ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji sa raznim domaćim i internacionalnim kompanijama.

Članovi katedre (nastavnici i saradnici)

1. Dr Siniša Markov, redovni profesor, šef Katedre
22. Dr Aleksandra Velićanski, asistent
23. Branimir Pavlić, asistent