hemijsko inženjerstvo

Hemijsko inženjerstvo, predstavlja inženjersku, praktičnu primenu hemije, matematike, fizike, informacionih tehnologija, ekologije i ekonomije u kreiranju novih i unapređenju postojećih tehnoloških procesa i proizvoda kroz specijalno osmišljene eksperimente i primenom savremenih programskih paketa.
Katedra za hemijsko inženjerstvo je zadužena za izvođenje nastave na sva tri nivoa studija: osnovnim, master i doktorskim studijama za studijsko područje Hemijsko-procesno inženjerstvo, kroz veliki broj predmeta u oblasti fenomena prenosa, reaktorskog inženjerstva, projektovanja uređaja i procesa, matematičkog modelovanja procesa, separacionih tehnika, kao i dinamike i kontrole procesa. Pored toga Katedra je zadužena za obrazovanje svih studenata Tehnološkog fakulteta kroz kurseve tehnoloških operacija.
Članovi Katedre za hemijsko inženjerstvo pokrivaju tri grupe naučno-istraživačkog rada: proučavanje airlift reaktora, primena membranskih procesa i separacija sistema tečno-tečno koalescentnom filtracijom. Istraživački rad na Katedri se realizuje u okviru brojnih nacionalnih i međunarodnih naučnih projekata (IPA, TEMPUS, EUREKA). Cilj tih projekata je originalni doprinos svetskim trendovima nauke što se ogleda kroz publikovanje značajnog broja radova u kvalitetnim svetskim časopisima, kao i uspostavljanje komunikacije sa svetskim centrima znanja.
Nastavnici i saradnici su se tokom godina usavršavali na Univerzitetima u Nemačkoj, SAD, Engleskoj, Češkoj, Portugalu, Sloveniji, Mađarskoj i Austriji, tokom izrade doktorskih disertacija, i postdoktorskih studija. Ovi boravci i kontakti omogućavaju članovima Katedre aktivno učešće u savremenim obrazovnim procesima.
Povezivanje nauke sa privredom i industrijom je cilj kome se teži, što se ogleda kroz ugovore o naučnoj i tehničkoj saradnji sklopljenih sa institucijama u zemlji i inostranstvu.
Studenti hemijskog inženjerstva su aktivno uključeni u tekuća istraživanja na Katedri za Hemijsko inženjerstvo, u okviru izrade završnih i master radova, kao i doktorskih disertacija.
Diplomirani studenti studijskog programa hemijsko inženjerstvo mogu da rade u multidisciplinarnim timovima sa inženjerima i stručnjacima drugih profila u svim granama industrije, projektnim biroima, institutima i razvojnim centrima.

Članovi katedre (nastavnici i saradnici)

1.Dr Svetlana Popović, vanredni profesor, šef katedre
  2. Dr Bojana Ikonić, vanredni profesor, zamenik šefa katedre
  3. Dr Radovan Omorjan, redovni profesor